Płytki tarasowe

Jak wybrać odpowiedni płytki tarasowe – podpowiadamy czym należy się kierować

Płytki tarasowe pozwalają stworzyć eleganckie otoczenie również na zewnątrz. Układanie podłogi z płytek na tarasach i balkonach to zabieg, który obejmuje szereg precyzyjnych czynności, które należy wykonać ze starannością i dbałością o powodzenie całej pracy. Podobnie należy postąpić zarówno w przypadku płytek gresowych jak i wtedy, gdy do decydujemy się na płytki betonowe na taras.

Czym wykończyć taras, czyli jak powinno układać się płytki tarasowe?

W przypadku, gdy konstrukcja podłogi jest częścią renowacji, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie już istniejących płytek wraz z podkładem i warstwą wodoodporną. Warstwa drenażowa jest szczególnie ważna dla zachowania integralności konstrukcyjnej tarasu, ponieważ zapobiega gromadzeniu się wody deszczowej (deszczu, śniegu, kondensacji itp.) pomiędzy płaszczem a wylewką z płytek tarasowych zewnętrznych.

Wykończenie posadzki polega na wypełnieniu spoin, czyli przestrzeni dzielących płytki tarasowe, specjalną zaprawą wyłącznie do użytku zewnętrznego; wraz z montażem listew przypodłogowych – w razie potrzeby – i oczyszczeniem resztek murowanych. Na takim etapie prac położenie płytek na taras wentylowany można uznać za zakończone.

 

Jakie płytki na taras wentylowany są najlepsze? – kompletny poradnik

Wybór płytek tarasowych na balkon czy taras nie opiera się wyłącznie na jego funkcjonalnym charakterze, ale może również uwzględniać potrzeby estetyczne. Również z tego powodu gres stanowi najbardziej odpowiednie rozwiązanie, ponieważ oferuje wiele opcji z dekoracyjnego punktu widzenia. Wybór zależy przede wszystkim od stylu, w jakim zdecydowano się urządzić taras.

Oznacza to, że podłoga musi harmonijnie komponować się z elementami wyposażenia, które zostaną umieszczone na tarasie, tak aby stworzyć jednorodne stylistycznie otoczenie. Płytki tarasowe zewnętrzne gresowe drewnopodobne czy też płytki betonowe na taras, nadają się zarówno do aranżacji w nieco klasycznym stylu, z drewnianymi meblami, jak i do rozwiązań z bardziej nowoczesnym nadrukiem, które łączą materiały, kolory i faktury, które również bardzo się od siebie różnią. Pełna oferta dostępna na stronie https://grupamo.pl/

  Jak wykonać taras z kostki - krok po kroku

Ciemne płytki z efektem drewna wymagają zazwyczaj jasnych mebli, aby wzmocnić kontrast chromatyczny; w każdym razie wskazane jest unikanie zbyt ciemnych podłóg, w przeciwnym razie przestrzeń może być mniej jasna niż jest w rzeczywistości (zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchnie, które nie są zbyt duże i mało wystawione na światło dzienne).

Z kolei dzięki płytkom betonowym na taras dostępna jest inna gama chromatyczna, w której ciepłe odcienie beżu i brązu zastępowane są zimnymi szarościami. To rozwiązanie bardziej sprawdza się na tarasach w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, w których przeważają elementy o bardziej stonowanej kolorystyce oraz materiały takie jak chromowany metal czy szkło.